A kőtörőfű a vesekő kialakulásának esélyét csökkenti, megakadályozza a meglévő kövek növekedését, az epetermelést fokozza, így segítheti az epekő kiürülését, enyhíti a fájdalmat.
A kőtörőfű (Chanca piedra; Phyllantus niruri) az Amazonas mentén, és a világ más trópusi őserdeiben honos, kicsiny egynyári növény, melyet az adott területeken régóta használnak hatékonyan vese- vagy epekövek eltávolítására.
A chanca piedra hosszú növénygyógyászati történettel rendelkezik minden trópusi országban, ahol csak megterem. Az 1960-as évek közepe óta a chanca piedra sok növénykémiai kutatás tárgyaként szerepel, hogy aktív hatóanyagait és gyógyászati hatásait meg lehessen határozni.
Az 1999-ben egy in vitro klinikai tanulmányban a chanca piedra kivonatáról kimutatták, hogy igen erős és nagyhatású kalciumoxalát - kristályképzést gátló hatása van, ami a legtöbb vesekő alapanyaga. Valamint ekkor jegyezték fel enyhe izomlazító és görcsoldó tulajdonságát is. A kutatók feltételezése szerint a húgyvezetéken vagy az epevezetéken belüli enyhe izomelernyedés megkönnyíti a vese- vagy hólyagkövek kilökését. Dr. Wolfram Wiemann (Nürnberg, Németország) több mint 100 veseköves páciensét kezelte chanca piedrával, melyet Peruból szerzett be, és 94%-ban hatásosnak találta a kövek egy vagy két héten belüli eltávolításában.
Egy 2002-es tanulmányban indiai kutatók kimutatták, hogy növelte az epesav-kiválasztást, így kimutatott epetermelést fokozó hatása van.
Az antihepatotoxikus, májvédő hatását kutatási eredmények igazolják. Feljegyezték, hogy ez a növény megvédte a patkányokat az alkohol okozta májkárosodástól és az életfontosságú szerv működését normalizálta.
Egy kutatási terület megállapította a fájdalomenyhítő tulajdonságát. Kiderült, hogy hétszer olyan erős fájdalomcsillapító hatása van, mint az aszpirinnek.
A kőtörő fű, fitokémiai anyagoknak igen gazdag forrása. Különleges hatását, a biológiailag aktív lignánsoknak, glikozidoknak, flavonoidoknak, alkaloidáknak, ellagitanninoknak és fenilpropanoidoknak tulajdonítják, melyek a növény leveleiben, szárában és gyökerében találhatók. A növényben előfordulnak lipidek, szterinek és flavonolok is.